Michalovce sa pomaly vyľudňujú

Autor: Filip Kaľavský | 12.9.2018 o 9:53 | Karma článku: 8,32 | Prečítané:  3405x

Podľa posledného údaja zverejneného Michalovskou radnicou opäť klesol počet ľudí žijúcich v meste. Tento trend je dlhodobý. Počet obyvateľov sa dlhodobo v Michalovciach znižuje.

Za posledných 6 rokov opustilo mesto približne 2 000 obyvateľov. Súčasný stav k 8.augustu 2018 je 37 575 obyvateľov.

Nie je to tým, že by sa v našom meste rodilo menej ľudí ako umieralo. Je to tým, že sa dlhodobo z nášho mesta vysťahuje viac ľudí, ako sa sem prisťahuje. Prebieha emigrácia z nášho mesta. Ľudia chcú isť tam, kde sú lepšie podmienky na život ako v lokalite, v ktorej žijú.

O dôvodoch, prečo je tento trend dlhodobý aj v našom meste, sa dá polemizovať. Každý z nás pozná ľudí, ktorí odišli z Michaloviec hlavne za lepšou prácou a životom. Väčšinou sa jedná o Bratislavu, Prahu, Spojené kráľovstvo, Belgicko, Holandsko, poprípade severské krajiny.

Ľudia sú jednoducho nároční. Chcú prácu, ktorá ich bude baviť a bude aj adekvátne ohodnotená. Rozmer spoločenského a kultúrneho života je taktiež dôležitý. Nemôžeme sa teda čudovať mladým ľuďom, že predstavu o slušnom živote v Michalovciach nemôžu naplniť a odchádzajú. Občianska vybavenosť je jedná zo základných vecí pri voľbe mladých rodín kde sa usadí, a zoberie si hypotéku na dom alebo byt.

Úlohou a podstatou samosprávy je práve zabezpečenie občianskej vybavenosti, aby lákala ľudí sa prisťahovať a žiť. Ak majú mladé rodiny urobiť vážne rozhodnutie, tak berú do úvahy množstvo faktorov lokality, pre ktorú sa rozhodujú ako, že či je bezpečná, či je čisté životné prostredie, bude dostatok pracovných príležitostí,  má dostupné a kvalitné vzdelanie pre deti a mládež, má veľa zelene, parkov a ihrísk, modernú infraštruktúru (cesty, parkovacie miesta, chodníky a cyklocesty), rôznorodosť obchodov s tovarom a službami, miesta pre spoločenský, kultúrny a športový život a taktiež priestor pre voľno časové aktivity v oblasti športu, umenia, tanca, spevu, spolkov, krúžkov, združení, dobrovoľníctva atď.

Ak chceme, aby sa naše mesto rozvíjalo a bolo hodné 21.storočia, tak sa stačí inšpirovať moderným mestami Európy. Každý, kto bol v nejakej metropole, si určite všimol tie rozdiely medzi "nimi" a "nami".
                                                 

Moderné mestá uspokojujú potreby svojich obyvateľov v čase a priestore. Po dvanástich rokoch toho istého vedenia mesta je vidno, že už nemá súčasnej generácii čo ponúknuť. Stratili kontakt s moderným svetom technológii a inováciami v oblasti komunikácie a ekologickej infraštruktúry.

Mnohé mestá na Slovensku sa neboja zaviesť požičovne bicyklov, mestské multifunkčné čipové karty, systém elektronickej samosprávy, aplikáciu pre smartfóny (s informáciami o dianí v meste), vymaľovať staré budovy a steny,  sadiť stromy a zveľaďovať parky, budovať ihriská, športoviská a cyklocesty, zriaďovať komunitné záhrady, verejné grilovacie miesta; neustále sa  zlepšujú v ponúkaní služieb svojim obyvateľom. Takto zvyšujú atraktivitu svojho mesta aj pre súčasných a budúcich obyvateľov. 

Moderné mesto ma za úlohu ponúknuť priestor a podmienky aj pre podnikateľskú sféru a začínajúce startupy, podporiť obehové hospodárstvo a predaj z dvora, zdieľanú ekonomiku, znižovať zaťaženie na životné prostredie. Toto všetko sú faktory, ktoré ovplyvňujú atraktivitu obytných štvrtí v mestách a zvyšujú dopyt po domoch a bytoch v takýchto oblastiach.

Všetko so všetkým súvisí, a aj tieto opatrenia zastavia odliv obyvateľov z nášho mesta, ak sa naozaj zameriame na funkčnú občiansku vybavenosť a služby obyvateľom.

Aj toto sú veci, ktoré budem presadzovať a podporovať v nasledujúcich rokoch ako váš zástupca v mestskom zastupiteľstve, za obvod Straňany - IBV - sídlisko SNP. Verím, že s novými ľuďmi s množstvom podobných nápadov a myšlienok to pôjde o to ľahšie, a budeme môcť naozaj z Michaloviec urobiť srdce Zemplína.

Filip Kaľavský
občiansky aktivista a obyvateľ Michaloviec

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Cynická obluda

Premenlivá hnusoba

Igor Matovič tvrdí, že do roztrhania tela bojuje s hnusobou a všetko podriaďuje snahe poraziť ju.


Už ste čítali?